Ljuslingsbacken 2010-07-10 |
Klass 1 - Fälttävlan P 70 klass (14-18 år) Kategori 1 | |||||||||||||
14 anmälda, 12 startande, 3 placerade | |||||||||||||
Överdomare: Sören Cederqvist | |||||||||||||
Tävlingsledare: Anders Nalle Johansson | |||||||||||||
Speaker: Kristina Edsberg | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: Camilla Gabrielsson | |||||||||||||
Teknisk delegat: Sören Cederqvist | |||||||||||||
Banbyggare: Hans Ottosson | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Gunnel Marwén Kastenman | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Lovisa Borg | Lowis Raket | |||||||||||
Boxholms RK | Lofty Roderik - Hagens Jaguar | 47,1 | 0 | 51,03 | 0 | 0,0 | 0 | 03:23 | 1,2 | 1,2 | 48,3 | ||
2 | Annika Davidsson | Vincent | |||||||||||
Tanums Ridklubb | Okänd | 54,3 | 0 | 56,10 | 0 | 0,0 | 0 | 03:18 | 0 | 0,0 | 54,3 | ||
3 | Simone Hedenlund | Valentin Rose | |||||||||||
Mjölby Ridklubb | Dart Light - Valentin Bell | 66,4 | 0 | 59,04 | 0 | 0,0 | 0 | 03:00 | 2 | 2,0 | 68,4 | ||
4 | Maria Gejervall | Black Pearl | |||||||||||
Tibrobygdens RK | Thor - Rolökke Swallow | 62,8 | 0 | 59,28 | 0 | 0,0 | 0 | 03:44 | 9,6 | 9,6 | 72,4 | ||
5 | Susanna Larsson | Tornado | |||||||||||
Binnebergs RS | Casmirsborgs Avocado RNF 63 - Nasser RNF 61 | 54,3 | 17 | 79,11 | 5 | 17,0 | 0 | 03:27 | 2,8 | 2,8 | 74,1 | ||
6 | Linnea Carlsson | Ragnarps Splendid | |||||||||||
Skaraortens RF | Bravo | 65,7 | 0 | 56,55 | 0 | 0,0 | 0 | 03:44 | 9,6 | 9,6 | 75,3 | ||
7 | Maja Turesson | Picasso | |||||||||||
Vetlandaortens RF | Okänd | 60,0 | 0 | 50,21 | 0 | 0,0 | 20 | 02:53 | 4,8 | 24,8 | 84,8 | ||
8 | Annie Mattsson | Möhällerns Ilex | |||||||||||
Sotenäs FK | Leyeswick Dai - Twyford Tomboy | 60,7 | 0 | 62,55 | 0 | 0,0 | 0 | 04:31 | 28,4 | 28,4 | 89,1 | ||
9 | Linnea Karlsson | Diamond Doll | |||||||||||
Mariestads RK | okänd - okänd | 70,7 | 0 | 52,90 | 0 | 0,0 | 20 | 03:34 | 5,6 | 25,6 | 96,3 | ||
10 | Emelie Jungmalm | Munsboro Sparkles | |||||||||||
Ulricehamnsbygden | Okänd | 60,0 | 4 | 57,47 | 0 | 4,0 | 60 | 03:40 | 8 | 68,0 | 132,0 | ||
11 | Emeli Olofsson | Dragon King | |||||||||||
Mariestads RK | Okänd | 67,9 | 0 | 56,36 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
12 | Othilia Borg | Lowis Trocadero | |||||||||||
Boxholms RK | Pommac - Hagens Jaguar | Avstår | |||||||||||
till toppen |
Klass 2 - Fälttävlan P 70 klass (Tom 13 år) Kategori 1 | |||||||||||||
6 anmälda, 6 startande, 2 placerade | |||||||||||||
Överdomare: Sören Cederqvist | |||||||||||||
Tävlingsledare: Anders Nalle Johansson | |||||||||||||
Speaker: Kristina Edsberg | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: Barbro Andreasson | |||||||||||||
Teknisk delegat: Sören Cederqvist | |||||||||||||
Banbyggare: Hans Ottosson | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Gunnel Marwén Kastenman | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Klara Strand | Candy IX | |||||||||||
Tranemoryttarna | Priory Dallas - Strätes Karbino | 51,4 | 4 | 58,34 | 0 | 4,0 | 0 | 03:15 | 0 | 0,0 | 55,4 | ||
2 | Natacha Hammer | Bronycoed Barbie | |||||||||||
Mariestads RK | Bryn Robbie - Fronbach Hello Dandy | 55,7 | 0 | 59,11 | 0 | 0,0 | 0 | 03:13 | 0 | 0,0 | 55,7 | ||
3 | Ida Franzén | Tennessee | |||||||||||
Tidaholmsbygden | Vermont RP - Laeryds Domenic RWN | 67,1 | 0 | 50,90 | 0 | 0,0 | 0 | 02:45 | 8 | 8,0 | 75,1 | ||
4 | Anna Ahrle | Hajer | |||||||||||
Mariestads RK | Näver G 425 - Haj | 62,1 | 0 | 57,43 | 0 | 0,0 | 20 | 03:24 | 1,6 | 21,6 | 83,7 | ||
5 | Tess Odelberg | Blomma | |||||||||||
Tranemoryttarna | Okänd - Okänd | 63,6 | 0 | 67,52 | 0 | 0,0 | 0 | 04:21 | 24,4 | 24,4 | 88,0 | ||
6 | Maren Aurora Våge | Electric Blues | |||||||||||
Norway | Chinook Damaskus | 39,3 | Ute. | ||||||||||
till toppen |
Klass 3 - Fälttävlan P 80 klass ( 14-18 är) med DM (* DM deltagande) Kategori 1 | |||||||||||||
25 anmälda, 24 startande, 6 placerade | |||||||||||||
Överdomare: Sören Cederqvist | |||||||||||||
Tävlingsledare: Anders Nalle Johansson | |||||||||||||
Speaker: Kristina Edsberg | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: Camilla Gabrielsson | |||||||||||||
Teknisk delegat: Sören Cederqvist | |||||||||||||
Banbyggare: Hans Ottosson | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Gunnel Marwén Kastenman | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Rebecka * OdhnerKällgård | Tornado | |||||||||||
Mariestads RK | Okänd | 47,9 | 0 | 57,62 | 0 | 0,0 | 0 | 02:54 | 0 | 0,0 | 47,9 | ||
2 | Jenny Nyberg | Maurits van de Beekhoeve | |||||||||||
Örebro FK | Melvin - Blue Boy´s Nieuwmoed | 50,7 | 0 | 56,73 | 0 | 0,0 | 0 | 02:38 | 1,6 | 1,6 | 52,3 | ||
3 | Hanna * Ragnarsson | Sir Paddy | |||||||||||
Herrljunga RK | Okänd | 58,6 | 0 | 53,92 | 0 | 0,0 | 0 | 02:45 | 0 | 0,0 | 58,6 | ||
4 | Hanna * Mandinger | Cindy | |||||||||||
Trollhättans FK | Buck RNF - Xandino RNF | 57,2 | 0 | 56,31 | 0 | 0,0 | 0 | 02:38 | 1,6 | 1,6 | 58,8 | ||
5 | Carolin * Cedermark | Bränntomts Candela | |||||||||||
Skaraborgs PS | Bränntomts Wilmer RC - Tan Lan Lolo RWM | 63,6 | 0 | 55,53 | 0 | 0,0 | 0 | 03:01 | 1,6 | 1,6 | 65,2 | ||
6 | Carolina * Vidén | Pretoria Romulus | |||||||||||
Nääs RF | Gwenilan Ben - Gerry Heulwen | 58,6 | 4 | 52,30 | 0 | 4,0 | 0 | 02:34 | 3,2 | 3,2 | 65,8 | ||
7 | Linda * Bolin | Jouline | |||||||||||
Mariestads RK | Okänd | 44,3 | 4 | 56,75 | 0 | 4,0 | 20 | 03:02 | 2 | 22,0 | 70,3 | ||
8 | Johanna Hillar | Sparkling Girl | |||||||||||
Tvååkers K&RK | Okänd | 66,4 | 4 | 66,40 | 0 | 4,0 | 0 | 02:54 | 0 | 0,0 | 70,4 | ||
9 | Martina * OdhnerKällgård | Joy | |||||||||||
Mariestads RK | Rolökke Swallow - Horsemosens Charlie | 51,4 | 0 | 58,39 | 0 | 0,0 | 20 | 03:04 | 2,8 | 22,8 | 74,2 | ||
10 | Sophie Söderberg | Aprilia | |||||||||||
Ljunits-Herrestads R | Okänd | 60,7 | 0 | 60,04 | 0 | 0,0 | 25 | 02:40 | 0,8 | 25,8 | 86,5 | ||
11 | Caroline * Nilsson | Funlight Freja | |||||||||||
Nuntorp HSK | Okänd | 51,4 | 0 | 58,00 | 0 | 0,0 | 60 | 02:54 | 0 | 60,0 | 111,4 | ||
12 | Catharina Carlsson | Moon Struck | |||||||||||
RK Styringe Stall | Uranus RC 60 - Athos RC 25 | 52,9 | 4 | 54,94 | 0 | 4,0 | 60 | 03:10 | 5,2 | 65,2 | 122,1 | ||
13 | Emma * Ferlin | Safir III | |||||||||||
Ulricehamnsbygden | Silverlea Top Hat RNF - Jojas Fury RNF | 58,6 | 4 | 58,73 | 0 | 4,0 | 60 | 02:59 | 0,8 | 60,8 | 123,4 | ||
14 | Lydia Laudon | Hagabys PrimRose | |||||||||||
Boxholms RK | 42,9 | 4 | 59,88 | 0 | 4,0 | 85 | 03:25 | 11,2 | 96,2 | 143,1 | |||
15 | Sara Hansson | Olivero III | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Opal B 70 - Gaibon ben Mors ox | 55,7 | 0 | 54,54 | 0 | 0,0 | 85 | 03:17 | 8 | 93,0 | 148,7 | ||
16 | Lisa Nilson-Hissa | My Honey | |||||||||||
Kils RF | Okänd - Okänd | 65,0 | 4 | 69,62 | 0 | 4,0 | 85 | 03:45 | 19,2 | 104,2 | 173,2 | ||
17 | Tilda * Fredriksson | Avalan | |||||||||||
Skaraborgs PS | Okänd - Okänd | 53,6 | 0 | 57,10 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
18 | Felicia * Dolk Fröjd | Ekens Amazing Grace | |||||||||||
Skaraborgs PS | Bovey Combe Banner - Hilton xx | 55,7 | 4 | 70,89 | 0 | 4,0 | Ute. | ||||||
19 | Amanda * Söderlind | Bally Mont Imoo | |||||||||||
Tranemoryttarna | Montgomery - Glennridge | 57,9 | 0 | 56,14 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
20 | Linda Carlsson | Tikki | |||||||||||
RK Styringe Stall | Thronfolger - Rosedale Tiberius | 60,0 | 0 | 50,57 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
21 | Charlotta * Stefansdotter | Ekhagens Miracle of Love | |||||||||||
Hjo HSK | Öxenholm Mango - Pommac | 65,0 | Ute. | ||||||||||
22 | Elin * Larsson | Poetic Star | |||||||||||
Borås FK | Poetic Justice - Major G | 70,7 | 0 | 56,13 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
23 | Sandra * Bäckström | Hot Shot | |||||||||||
Varaortens RF | Highlander - Amigo RS 171 | 72,2 | 4 | 57,50 | 0 | 4,0 | Ute. | ||||||
24 | Josefin Andersson | Winnie | |||||||||||
Vingåkers RF | Holens Ingolf - Imperial Yankee | 73,6 | 4 | 56,71 | 0 | 4,0 | Ute. | ||||||
till toppen |
Klass 4 - Fälttävlan P 80 klass (Tom 13 år) med DM (* DM deltagande) Kategori 2 | |||||||||||||
2 anmälda, 2 startande | |||||||||||||
Överdomare: Sören Cederqvist | |||||||||||||
Tävlingsledare: Anders Nalle Johansson | |||||||||||||
Speaker: Kristina Edsberg | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: Barbro Andreasson | |||||||||||||
Teknisk delegat: Sören Cederqvist | |||||||||||||
Banbyggare: Hans Ottosson | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Gunnel Marwén Kastenman | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Amilia Johansson | Jacob | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Okänd | 60,7 | 0 | 54,69 | 0 | 0,0 | 0 | 03:01 | 1,6 | 1,6 | 62,3 | ||
2 | Moa Nordfjäll | Juni Venture | |||||||||||
Flyinge RF | okänd | 47,9 | 0 | 48,53 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
till toppen |
Klass 5 - Fälttävlan P 90 Klass Ponny Kategori 1 | |||||||||||||
7 anmälda, 6 startande, 2 placerade | |||||||||||||
Överdomare: Sören Cederqvist | |||||||||||||
Tävlingsledare: Anders Nalle Johansson | |||||||||||||
Speaker: Kristina Edsberg | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: Petra Alm | |||||||||||||
Teknisk delegat: Sören Cederqvist | |||||||||||||
Banbyggare: Hans Ottosson | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Leif Karlsson | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Andrea Bredberg | Missouri | |||||||||||
Borås FK | Okänd | 34,7 | 0 | 51,81 | 0 | 0,0 | 0 | 04:01 | 10 | 10,0 | 44,7 | ||
2 | Charlotte Lyberg | Gizmo | |||||||||||
Hermanstorps K&RK | Trick - Look at me | 39,5 | 16 | 62,45 | 0 | 16,0 | 0 | 04:25 | 19,6 | 19,6 | 75,1 | ||
3 | Malin Andersson | Zic Zac | |||||||||||
Stjärnorps RK | Mac Beth xx II A 7323 RP - Lucas | 49,7 | 20 | 75,05 | 8 | 20,0 | 0 | 04:18 | 16,8 | 16,8 | 86,5 | ||
4 | Ellinor Manhed | Lidens Mr Li | |||||||||||
Särö RF | Janus - Clifden Wind | 37,9 | 8 | 61,21 | 0 | 8,0 | 45 | 04:46 | 28 | 73,0 | 118,9 | ||
5 | Johanna Setterberg | Mr Brown | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Okänd - Okänd | 48,2 | 0 | 53,25 | 0 | 0,0 | 60 | 04:51 | 30 | 90,0 | 138,2 | ||
6 | Maria Andersson | Kantjes Vigo | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Marits Mistique - Kantjes Korporaal | 31,6 | 0 | 56,21 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
till toppen |
Klass 7 - Fälttävlan 90 klass med Final Illustercup och DM juniorer (* DM delt) | |||||||||||||
38 anmälda, 37 startande, 10 placerade | |||||||||||||
Överdomare: Sören Cederqvist | |||||||||||||
Tävlingsledare: Anders Nalle Johansson | |||||||||||||
Speaker: Kristina Edsberg | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: Petra Alm | |||||||||||||
Teknisk delegat: Sören Cederqvist | |||||||||||||
Banbyggare: Hans Ottosson | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Leif Karlsson | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Hanna Bergström | West Side Fred | |||||||||||
Örebro FK | Okänd - Okänd | 36,4 | 7 | 72,11 | 3 | 7,0 | 0 | 03:55 | 5,6 | 5,6 | 49,0 | ||
2 | Caroline Gyllenswärd | Kon-Tiki | |||||||||||
Plönningeryttarna | Business AA - Dworak ox | 50,7 | 0 | 60,75 | 0 | 0,0 | 0 | 03:44 | 1,2 | 1,2 | 51,9 | ||
3 | Therese Viklund | Forever Young | |||||||||||
Sydslättens RF | Forever - Roderik | 45,7 | 0,0 | 0 | 03:57 | 6,4 | 6,4 | 52,1 | |||||
4 | Carina Persson | Mancha | |||||||||||
Gäseneryttarna | okänd - okänd | 55,7 | 0 | 55,42 | 0 | 0,0 | 0 | 03:44 | 1,2 | 1,2 | 56,9 | ||
5 | Sophia Ericsson | Skywalker | |||||||||||
Trossnäs FK | Goldlöwe - Diaglyphard xx | 47,9 | 4 | 61,62 | 0 | 4,0 | 0 | 03:59 | 7,2 | 7,2 | 59,1 | ||
6 | Kristin Andersson | Stilo Crest | |||||||||||
Karlstads RK | Sea Crest - Sky Boy | 41,4 | 0 | 57,97 | 0 | 0,0 | 0 | 04:27 | 18,4 | 18,4 | 59,8 | ||
7 | Veronica Persson | Fun at Fortunen xx | |||||||||||
Skaraborgs FK | Mas Media xx (GB) - Pompus xx | 62,8 | 0 | 56,98 | 0 | 0,0 | 0 | 03:50 | 3,6 | 3,6 | 66,4 | ||
8 | Emma Gundersen | Sir Elmer | |||||||||||
Strömstads RK | Homosassa xx - Song Key | 55,7 | 0 | 55,96 | 0 | 0,0 | 0 | 04:12 | 12,4 | 12,4 | 68,1 | ||
9 | Therese Viklund | Slatan S.E. | |||||||||||
Sydslättens RF | Sandakan - Neapel | 52,1 | 4 | 61,12 | 0 | 4,0 | 0 | 04:12 | 12,4 | 12,4 | 68,5 | ||
10 | Malin Almgren | Coxter | |||||||||||
Tidaholmsbygden | Master (SWB) - Stanford | 57,2 | 4 | 59,44 | 0 | 4,0 | 0 | 04:13 | 12,8 | 12,8 | 74,0 | ||
11 | Elin Björndahl | Aprilia | |||||||||||
Skaraborgs FK | Bugatti Hilltop - Pajazzo | 57,9 | 4 | 62,43 | 0 | 4,0 | 0 | 04:16 | 14 | 14,0 | 75,9 | ||
12 | Mai-Britt Johannessen | Mrs Dido xx | |||||||||||
Strömstads RK | Inchrory xx - Steve´s Friend xx | 54,3 | 4 | 61,78 | 0 | 4,0 | 0 | 04:27 | 18,4 | 18,4 | 76,7 | ||
13 | Lisa Johansson | Tide | |||||||||||
Dyltabruks RF | Turban Rose - Gaston | 64,3 | 0 | 58,04 | 0 | 0,0 | 0 | 04:33 | 20,8 | 20,8 | 85,1 | ||
14 | Jonna Friman | Caspino | |||||||||||
Svarttorps RS | Cascane - Favory | 44,3 | 0 | 54,42 | 0 | 0,0 | 20 | 04:35 | 21,6 | 41,6 | 85,9 | ||
15 | Emelie * Wirtberg | Hee-T | |||||||||||
Götene RK | Sack - Algarve xx | 67,1 | 4 | 50,34 | 0 | 4,0 | 0 | 04:25 | 17,6 | 17,6 | 88,7 | ||
16 | Mette Sattrup | Knockando | |||||||||||
Norway | Okänd | 72,2 | 0 | 59,49 | 0 | 0,0 | 0 | 04:23 | 16,8 | 16,8 | 89,0 | ||
17 | Linda Persson | Rocky Ramona xx | |||||||||||
Gäseneryttarna | Spectacular Tide - Modern Pleasure | 63,6 | 16 | 56,27 | 0 | 16,0 | 0 | 04:07 | 10,4 | 10,4 | 90,0 | ||
18 | Martina Gerhard | Chimär | |||||||||||
Sämsholms RF | Indus - Illusion | 69,3 | 0 | 55,47 | 0 | 0,0 | 0 | 04:45 | 25,6 | 25,6 | 94,9 | ||
19 | Emelie Sandin | Paths of Glory (Junior) | |||||||||||
Gäseneryttarna | Junior Lobell - Near Me | 60,7 | 18 | 75,82 | 6 | 18,0 | 0 | 04:28 | 18,8 | 18,8 | 97,5 | ||
20 | Rebecka Rönningberg | Lauri | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Laurentio - Avus | 61,4 | 8 | 61,21 | 0 | 8,0 | 40 | 04:56 | 30 | 70,0 | 139,4 | ||
21 | Teresa Llewellin | Judith (F.5) | |||||||||||
Marks Ridklubb | Last Liberty - Roderik | 58,6 | 0 | 53,90 | 0 | 0,0 | 60 | 04:58 | 30,8 | 90,8 | 149,4 | ||
22 | Ida Eriksson | Jippi | |||||||||||
Åkerbo R&KS | Okänd - Okänd | 50,7 | 4 | 54,58 | 0 | 4,0 | 60 | 05:24 | 41,2 | 101,2 | 155,9 | ||
23 | Mia Olofsson | Mikkaela | |||||||||||
Bergs Hästklubb | Marwin - Lagano | 62,8 | 0 | 58,82 | 0 | 0,0 | 60 | 05:26 | 42 | 102,0 | 164,8 | ||
24 | Mikaela Skoglund | Hot Shot (SWB) | |||||||||||
Skaraborgs FK | Qalle - Pik Trumpf | 45,0 | 4 | 54,86 | 0 | 4,0 | Ute. | ||||||
25 | Linda Cedermark | Little Lino (SWB) | |||||||||||
Skaraborgs PS | Calino - Little Q | 45,7 | 4 | 61,34 | 0 | 4,0 | Ute. | ||||||
26 | Lina Andersson | Skylar | |||||||||||
Borås FK | Goldlöwe - Diaghlyphard xx | 47,1 | Ute. | ||||||||||
27 | Siri Ek | Jarl | |||||||||||
Ölands RF | Arrlik - Magini | 57,9 | 0 | 51,86 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
28 | Regina * Tell | Gina MB | |||||||||||
Gäseneryttarna | Casino - Landlord | 59,3 | 0 | 56,03 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
29 | MarieLouise Ardin | Ferlin RH | |||||||||||
Kungsbacka RK | Feliciano (SWB) - Little Q | 60,7 | 8 | 56,19 | 0 | 8,0 | Avstår | ||||||
30 | Amanda Alavik | Rieu | |||||||||||
Tämta Ridklubb | Kennedy - Symfonie | 62,1 | 4 | 60,50 | 0 | 4,0 | Ute. | ||||||
31 | Hannah Lindberg Nilsson | California xx | |||||||||||
Frillesås R&KK | Trempolino xx - Green Dancer xx | 62,1 | 0,0 | Avstår | |||||||||
32 | Emeli* Svensson | Elton | |||||||||||
Borås FK | Okänd - Okänd | 66,4 | 30 | 83,21 | 14 | 30,0 | Avstår | ||||||
33 | Maria Persson | Xtaz | |||||||||||
Tranemoryttarna | Robin Z - Topanoora xx | 70,0 | 13 | 78,98 | 9 | 13,0 | Ute. | ||||||
34 | Nina Hedström | Rambo | |||||||||||
Alingsås RS | Oret ox - Hakkekongen | 55,7 | Ute. | ||||||||||
35 | Linda Tång | Poltergeist | |||||||||||
Nääs RF | Levantos II - Konigstuhl xx | 150,0 | Avstår | ||||||||||
36 | Emma Winberg | Boudicca | |||||||||||
Göteborgs HSK | Bourbon - Persian Glory xx | Avstår | |||||||||||
37 | Charlotte Hveem | Double Trouble | |||||||||||
Alingsås RS | Carte d´Or - Pilot | Ute. | |||||||||||
till toppen |
Klass 8 - Fälttävlan 100 klass med DM för seniorer (* DM deltagande) | |||||||||||||
23 anmälda, 23 startande, 6 placerade | |||||||||||||
Överdomare: Sören Cederqvist | |||||||||||||
Tävlingsledare: Anders Nalle Johansson | |||||||||||||
Speaker: Kristina Edsberg | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: Barbro Andreasson | |||||||||||||
Teknisk delegat: Sören Cederqvist | |||||||||||||
Banbyggare: Hans Ottosson | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Leif Karlsson | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Karolina Stenfeldt | Lovely Looline | |||||||||||
Bohusläns HSK | Looping - Ragtime Band xx | 39,0 | 0 | 71,35 | 0 | 0,0 | 0 | 03:58 | 0 | 0,0 | 39,0 | ||
2 | Karolina Stenfeldt | Macaroni | |||||||||||
Bohusläns HSK | Marwin - Magritte | 46,5 | 0 | 73,94 | 0 | 0,0 | 0 | 04:05 | 2 | 2,0 | 48,5 | ||
3 | Rebecka * Tell | Cutting Edge A-He | |||||||||||
Gäseneryttarna | D-Day - Master (SWB) | 42,0 | 12 | 71,97 | 0 | 12,0 | 0 | 04:10 | 4 | 4,0 | 58,0 | ||
4 | Rebecka * Tell | Aquasia | |||||||||||
Gäseneryttarna | San Quintero xx - Napoleon | 43,5 | 4 | 75,34 | 0 | 4,0 | 0 | 04:34 | 13,6 | 13,6 | 61,1 | ||
5 | Victoria * Dahl | Remington | |||||||||||
Skaraborgs FK | Raphael - Weltburger | 57,0 | 0 | 69,66 | 0 | 0,0 | 0 | 04:12 | 4,8 | 4,8 | 61,8 | ||
6 | Louise * Nordmark | Moretti | |||||||||||
Tranemoryttarna | Melmac - Common Grounds | 58,5 | 4 | 66,30 | 0 | 4,0 | 0 | 04:03 | 1,2 | 1,2 | 63,7 | ||
7 | Hannah Lindberg Nilsson | Eveline | |||||||||||
Frillesås R&KK | Landlord - Ceylon | 57,0 | 4 | 62,16 | 0 | 4,0 | 0 | 03:34 | 4,4 | 4,4 | 65,4 | ||
8 | Bodil * Johansson | Welkella | |||||||||||
Sämsholms RF | Weltman - Herkules | 50,3 | 8 | 72,04 | 0 | 8,0 | 0 | 04:29 | 11,6 | 11,6 | 69,9 | ||
9 | Helen * Svensson | Roccatill | |||||||||||
Tranemoryttarna | Robin Z - Divino Santi xx | 39,8 | 0 | 67,85 | 0 | 0,0 | 20 | 04:27 | 10,8 | 30,8 | 70,6 | ||
10 | Johanna* Andersson | Lancing | |||||||||||
Lilla Edets RK | Lancier - Blue Talk | 74,3 | 4 | 67,19 | 0 | 4,0 | 0 | 04:09 | 3,6 | 3,6 | 81,9 | ||
11 | Emma * Strand | Primus | |||||||||||
Tidaholmsbygden | Pentagon (ex Paspartout) - Granit | 57,8 | 0 | 67,78 | 0 | 0,0 | 20 | 04:37 | 14,8 | 34,8 | 92,6 | ||
12 | Jonna Friman | Cravall | |||||||||||
Svarttorps RS | Crelido - Feliciano (SWB) | 63,0 | 0 | 68,38 | 0 | 0,0 | 20 | 04:42 | 16,8 | 36,8 | 99,8 | ||
13 | Anna Emilie Våge | Domino R | |||||||||||
Norway | Magini - Lambert | 60,8 | 4 | 72,99 | 0 | 4,0 | 20 | 05:16 | 30,4 | 50,4 | 115,2 | ||
14 | Karin * Nilsson | Sir Lancelot | |||||||||||
RK i Grästorp | Magritte - Royal Conductor xx | 43,5 | 12 | 74,53 | 0 | 12,0 | 40 | 04:51 | 20,4 | 60,4 | 115,9 | ||
15 | Frida Jonsson | Esmeralda Jonagården | |||||||||||
Örebro FK | Trombon - Brisad | 56,3 | 8 | 75,34 | 0 | 8,0 | 40 | 04:50 | 20 | 60,0 | 124,3 | ||
16 | Sofia Ridderstad | Zebulon | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Sorba - Trofe | 59,3 | 20 | 86,00 | 4 | 20,0 | 40 | 05:17 | 30,8 | 70,8 | 150,1 | ||
17 | Esther Grönlund | Hjärtrud xx | |||||||||||
Årsta-Runsten | Steve´s Friend xx - Roman Way xx | 57,0 | 8 | 71,83 | 0 | 8,0 | 60 | 05:26 | 34,4 | 94,4 | 159,4 | ||
18 | Amanda * Staam | Fernando LM | |||||||||||
Tidaholmsbygden | Florencio I - Amiral | 48,0 | 4 | 72,54 | 0 | 4,0 | Ute. | ||||||
19 | Johanna * Berg | Whitney | |||||||||||
Svenljunga RK | Warkant - Ravallo | 49,5 | 8 | 65,04 | 0 | 8,0 | Ute. | ||||||
19 | Ronja Johansson | Kim af Tollstad (SWB) | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Quite Easy - Thai King xx | 49,5 | 8 | 66,53 | 0 | 8,0 | Ute. | ||||||
21 | Mai-Britt Johannessen | Come Shine xx | |||||||||||
Strömstads RK | Zoukris xx - Milford xx | 51,8 | 4 | 76,78 | 0 | 4,0 | Ute. | ||||||
22 | Petra Kärnberg | Pikachu | |||||||||||
Strömstads RK | okänd | 52,5 | 0 | 65,67 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
23 | Amelie Axen | Udora | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Londontimes - Grand Cru | 150,0 | Avstår | ||||||||||
till toppen |
Equipe - Datasystem för ridsport |